BLOG - INFORMAČNÍ STRASTI

přehled kategorií článků

Blog

Určitě jste ve svém IT životě několikrát narazili na problém, že jste při instalaci operačního systému hledali instalační médium. Ať už z důvodu jazykové mutace, verze a podobně. V tomto článku si ukážeme jak si vytvořit vlastní instalaci, která obsahuje instalace pro které se rozhodneme, že je chceme mít v jednom balíku a stále po ruce. Uvedený postup lze aplikovat na klientské systémy windows Vista a vyšší, serverové systémy windows 2008 a vyšší. Postup je založen na instalačních souborech WIM (windows imaging format). Jako příklad jsem zvolil naprosto různé operační systémy microsoft windows, jak klientské OS tak serverové OS. Použité systémy jsou:

  • Windows 7
  • Windows 8.1
  • Windows 10
  • Windows 2008 R2
  • Windows 2012 R2
RSAT

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 100% (7 Hlasů)

Rsat je po dlouhém čekání konečně k dispozici i pro Windows 10!!!

Uf, to byla dlouhá čekací doba. Konečně se v Microsoftu smilovali a seslali nám Remote Server Administration Tools for Windows 10 (RSAT). V nočních hodinách byl uvolněn Windows Server 2016 Technical Preview 3 a zároveň s ním nástroj pro vzdálenou správu serveru pro Windows 10. Stahovat můžete přímo ze stránek společnosti Microsoft z níže uvedeného odkazu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 95% (6 Hlasů)

Společnost Microsoft vydala 29. června 2015 nové sestavení 10158 (Build) pro Windows 10, toto sestavení je součástí rychlých aktualizací. Po instalaci se nejen mně, ale v podstatě všem uživatelům programu programu Insider nepovedlo systém Windows 10 aktivovat. Aktivace systému skončila chybou 0xc004e016. Stejné platí také pro Build z 3. července 2015 s označením Buildu 10162. A nakonec ještě při psaní tohoto článku vyšel další Build s označením 10166. Na níže uvedeném obrázku je vidět projevení se chybové hlášky. (Tato problematika, je relativně normální a jednoduše řešitelná, jedná se o chybu KMS klíče, kdo z Vás někdy se službou KMS pracoval, tak přesně, už teď ví jak na to) 

Mnohokrát jsem musel řešit, že jsem neznal heslo lokálního administrátora a nebo účet nebyl povolen. Tento postup neslouží jako návod na získání cizího hesla, nebo získání přístupu do cizího počítače. (pozor, v tomto případě by se jednalo o trestní čin). Běžnou praxi je:

  • zapoměli jsme jaké heslo je nastaveno
  • nebyla nám předána všechna hesla
  • z různých důvodů je účet administrátora zablokován (případně dokonce neexistuje)
  • v systému není žádný účet členem skupiny "Administrators"

Existuje velmi mnoho popsaných postupů jak ztracené heslo administrátora "obejít". Za leta praxe v IT mám odzkoušeny dva postupy, které mně nikdy nezklamou.

V minulém článku jsme si ukázali jak získat místo na disku odstraněním souborů po upgrade operačního systému. V tomto článku se podíváme na získání místa pročištěním souborů týkající se windows aktualizací. Při instalaci aktualizací systému windows, instalací (aktualizaci) součástí systému a instalaci (aktualizaci) ovladačů pomocí služby windows update se nám na disku ukládají pomocné soubory. Primárně se nám data hromadí ve složce "%windir%/WinSX". Tato složka je primární složkou pro řízení aktualizací a součástí systému windows. Nachází se zde aktualizace systému, aktualizace součástí systému a ovladače. Většina obsahu jsou hardlinky, které odkazují na soubory v "%windir%/system32". Silně nedoporučuji ve složce WinSX nic mazat pokud chcete mít Váš systém nadále funkční.

Active Directory Logo

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 100% (2 Hlasů)

Málo kdo ví, že lze provést připojení počítače k doméně i bez dostupného doménového řadiče. Operační systém můžeme připojit do domény i bez připojení k síti a to díky funkcionalitě, která se nazývá "Offline Domain Join".strong> Tato funkcionalita je součástí serverových a klientských operačních systémů rodiny Windows od verze Windows Server 2008 R2 / Windows 7 a vyšší.

V nedávném článku jsem se věnoval problematice aktualizace MS 15-032 KB 3038314. V článku bylo popsáno jak vrátit zpět GOOGLE jako poskytovatele vyhledávání do INTERNET EXPLORERU 11. Jak se ukázalo tak tento postup funguje pouze v cca 50% případů. Ale naštěstí již znám 100% řešení :-). Ale nejdříve trošku rekapitulace. Díky výše zmíňené aktualizac nelze přidat z INTERNET EXPLORER GALERY nebo i ze stránek GOOGLE další poskytovatel vyhledávání do internet exploreru. Jakmile zde klikáte tak se vůbec nic nestane. 

Veřejné adresy protokolu IP (Internet Protocol) verze 4 nám už dlouho dochází, v podstatě jsou vyčerpané. Před pár lety byl kolem tohoto velký povyk a začalo se připravovat na přechod k IPv6. Jenže šlo o částečně nafouknutou bublinu a jejím hlavním důvodem bylo rozšíření protokolu IPv6, to se naštěstí nestalo. Ve firemních nebo domácích sítí není potřeba tento protokol využívat (pokud ho vyloženě nepotřebujete k atipické aplikaci jako například Direct Access pod Windows 2008) a díky tomu, že na současných systémech Windows je IPv6 defaultně zapnutý může nás to dokonce v některých případech obtěžovat (například Windows 2012 R2 a DHCP BSA). 

Ikona CleanUp

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 89% (7 Hlasů)

Každý z nás musel někdy řešit problém s místem na systémovém disku v prostředí MS Windows. Při dnešních kapacitách pevných disků to není zase tak častým jevem (cíleno na klientské fyzické stanice). Serverové systémy jsou dnes z 99% provozovány ve virtuálním prostředí a s místem se zde šetří o mnoho více, ale i přesto více jak 50% správců řeší nedostatek místa ve virtuálním serveru pomocí "nafouknutí" disku. (dnešní prostředí a systémy nám dovolují zvětšit virtuální disk za provozu během desítek vteřin), ale je toto řešením?

hyper-V logo

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 93% (3 Hlasů)

K dnešnímu dni určitě každý z Vás má nějakou zkušenost nebo minimálně slyšel o virtualizaci a ví jaké trápení a výhody nám přináší. Jedna ze zajímavých problematik je migrace fyzického serveru do virtuálního. Měl jsem možnost toto řešit na různých platformách jako je Hyper V, VmWare a Oracle VM Server. A různé platformy se rovná různé postupy.

Dlouhá léta jsem pracoval s produkty VmWare a říkal si, jak je to skoro všechno rychlé, jednoduché a logické. Přechod na platformu Hyper V mě do dnes přináší různá psychická rozpoložení. Ale když jsem potřeboval provést migraci fyzického serveru na virtuální, byl jsem udiven jak snadná je tato operace na platformě MS Hyper V.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain