BIOS, UEFI a EFI rozdíly a bootování - INFORMAČNÍ STRASTI

uefi1Jedna z nedílných součástí každého počítače je BIOS (Basic Input/Output System) je v posledních letech postupně nahrazován systémem UEFI(Unifed Extesible Firmware Interface) dříve EFI (Extesible Firmware Interface). V podstatě každý dnes pořízený počítač má již UEFI "bios".

jaký byl důvod k technologii UEFI?

Systém BIOS se aplikuje v okamžiku spuštění počítače a zpracovává základní informace o nastavení Vašeho HW jako například frekvence procesoru, pamětí, časování pamětí, nastavení grafické karty a další. Bios se po dobu dvaceti let nepotřeboval měnit, až do okamžiku, kdy se objevily zařízení, která podporují hardwarová řízení bezpečnosti, monitorování teploty, energie procesoru nebo pamětí, virtualizace, Turbo Boost a podobné rozšiřující HW možosti. Díky tomu, že BIOS je v podstatě "operační systém", který je naržený na 16-bitové platformě a umí přistupovat maximálně k 1MB paměti, nastal problém s integrací výše uvedených HW rozšíření a tak přišel čas pro nové rozšíření UEFI. Přepracovaný bios UEFI je v podstatě "plnohodnotný operační systém", který má přístup k veškeré instalované paměti, využívá vlastní diskový prostor, má naprosto přepracované grafické rozhraní, které se prezentuje grafickým Front-Endem a dá se ovládat myší.

UEFI také funguje na všech HW platformách jako jsou procesory řady X86, X64, ARM, SPARK a další. Technologii EFI nám přinesla spolčnosti Intel v roce 2002 a masově se začal rozšiřovat jako standard v roce 2005 kdy ho přijeli i ostatní společnosti AMD, Apple, Dell, Lenovo, Microsoft a další výrobci, kteří založili UEFI Fórum.

uefi

Hlavní přínosy UEFI?

Hlavními přínosy jsou:

 • zkrácení času bootování počítače o desítky vteřin
 • Přívětivé grafické rozhraní
 • Podpora MBR (master boot record) většího jak 2TB (dnes kdy existují 3TB disky, tak není potřeba z nich dělat více oddílů)
 • Podpora více jak 128 partitions
 • Možnost rozšíření jedné partition až na 8ZB (zeta byte)
 • Podpora bootování z GPT partition
 • Secure Boot

UEFI a windows?

Windows dlouhou dobu nepodporoval plnohodnotně UEFI HW. Plná podpora přišla až se systémem Windows 8. UEFI je podporováno pouze u systémů x64. Při instalaci operačního systému například z CD ROM je potřeba v "BIOSU"  povolit bootování z UEFI CD ROM. osobní doporučení je přepnout "biosů do systému UEFI ONLY.

bootovací USB disk

Vytvoření vlastního bootovacího zařízení například USB jsme si popsali v článku JAK VYROBIT INSTALAČNÍ DISK WINDOWS. Tento postup popisuje non-UEFI bootovací disk. Rozdílu se nevšimněte až do okamžiku, kdy například budete chtít z tohoto USB disku instalovat operační systém do Hyper V s virtuálním strojem druhé generace. Zde Váms ystém řekne, že bootovací médium není UEFI standardu a nic neprovede. Aby se Vám povedlo v tomto virtuálním stroji nabootovat z Vámi vytvořeného média musíte disk vytvořit tímto způsobem.

 1. Vložte USB disk
 2. Spusťte přkaz "diskpart"
 3. Napiště příkaz list disk
 4. Vyberte Váš USB disk příkazem Select Disk
 5. Proveďte smazání disku příkazem Clean
 6. Vytvořte novou partition pomocí Create Partition Primary
 7. Partition naformátujte pomocí Format fs=fat32 quick Label=OsInstall
 8. Nastaví partition jako aktivní ACTIVE
 9. Nakonec disk přiřaďte pomocí Assign
 10. Ukončete diskpart příkazem Exit


DISKPART> list disk

Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt

--------  -------------  -------  -------  ---  --- 

Disk 0    Online          232 GB   504 MB

Disk 1    Online            8 GB     8 GB

* Disk 2    Online          127 GB      0 B

 

DISKPART> sel disk 1

Disk 1 is now the selected disk.

 

DISKPART> clean

DiskPart succeeded in cleaning the disk.

 

DISKPART> create partition primary

DiskPart succeeded in creating the specified partition.

 

DISKPART> format fs=fat32 quick

 100 percent completed

DiskPart successfully formatted the volume.

 

DISKPART> active

DiskPart marked the current partition as active.

 

DISKPART> assign

DiskPart successfully assigned the drive letter or mount point.

POUŽITÉ ZDROJE

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich