KLIENTSKÉ OS - INFORMAČNÍ STRASTI

Klientské OS

Sekce zahrnuje serverové operační systémy společnosti MICROSOFT. Primárně  zde naleznete instalační, konfigurační, migrační a další postupy pro systémy windows server  2012, 2012 R2, 2008 R2. Postupy pro starší systémy jsou publikovány v menším množství. Naleznete zde konfigurační postupy základních funkcí serverů, hlavním rolím a doplňům jsou věnovány podsekce.

RSAT
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 100% (7 Hlasů)

Rsat je po dlouhém čekání konečně k dispozici i pro Windows 10!!!

Uf, to byla dlouhá čekací doba. Konečně se v Microsoftu smilovali a seslali nám Remote Server Administration Tools for Windows 10 (RSAT). V nočních hodinách byl uvolněn Windows Server 2016 Technical Preview 3 a zároveň s ním nástroj pro vzdálenou správu serveru pro Windows 10. Stahovat můžete přímo ze stránek společnosti Microsoft z níže uvedeného odkazu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 95% (6 Hlasů)

Společnost Microsoft vydala 29. června 2015 nové sestavení 10158 (Build) pro Windows 10, toto sestavení je součástí rychlých aktualizací. Po instalaci se nejen mně, ale v podstatě všem uživatelům programu programu Insider nepovedlo systém Windows 10 aktivovat. Aktivace systému skončila chybou 0xc004e016. Stejné platí také pro Build z 3. července 2015 s označením Buildu 10162. A nakonec ještě při psaní tohoto článku vyšel další Build s označením 10166. Na níže uvedeném obrázku je vidět projevení se chybové hlášky. (Tato problematika, je relativně normální a jednoduše řešitelná, jedná se o chybu KMS klíče, kdo z Vás někdy se službou KMS pracoval, tak přesně, už teď ví jak na to) 

Mnohokrát jsem musel řešit, že jsem neznal heslo lokálního administrátora a nebo účet nebyl povolen. Tento postup neslouží jako návod na získání cizího hesla, nebo získání přístupu do cizího počítače. (pozor, v tomto případě by se jednalo o trestní čin). Běžnou praxi je:

  • zapoměli jsme jaké heslo je nastaveno
  • nebyla nám předána všechna hesla
  • z různých důvodů je účet administrátora zablokován (případně dokonce neexistuje)
  • v systému není žádný účet členem skupiny "Administrators"

Existuje velmi mnoho popsaných postupů jak ztracené heslo administrátora "obejít". Za leta praxe v IT mám odzkoušeny dva postupy, které mně nikdy nezklamou.

V minulém článku jsme si ukázali jak získat místo na disku odstraněním souborů po upgrade operačního systému. V tomto článku se podíváme na získání místa pročištěním souborů týkající se windows aktualizací. Při instalaci aktualizací systému windows, instalací (aktualizaci) součástí systému a instalaci (aktualizaci) ovladačů pomocí služby windows update se nám na disku ukládají pomocné soubory. Primárně se nám data hromadí ve složce "%windir%/WinSX". Tato složka je primární složkou pro řízení aktualizací a součástí systému windows. Nachází se zde aktualizace systému, aktualizace součástí systému a ovladače. Většina obsahu jsou hardlinky, které odkazují na soubory v "%windir%/system32". Silně nedoporučuji ve složce WinSX nic mazat pokud chcete mít Váš systém nadále funkční.

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich