WINDOWS 10 TECHNICAL PREVIEW BUILD 10061 - INFORMAČNÍ STRASTI

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 87% (6 Hlasů)

Ve středu 22. dubna 2015 byla vydána další verze Windows 10. Jedná se o sestavení 10061.

Toto sestavení je k dispozici pomocí Windows Update, ale pouze v případě, že máte aktualizace nastavené na "RYCHLÉ".  Ke stažení a nastavení se dostanete následovně.

"NASTAVENÍ => AKTUALIZACE A OBNOVENÍ => VYHLEDAT AKTUALIZACE"

pokud Vám systém, žádné aktualizace nenalezne je potřeba změnit nastavení způsobu stahování aktualizací (viz. obrázek níže). K tomuto nastavení je cesta

NASTAVENÍ => AKTUALIZACE A OBNOVENÍ => VYHLEDAT AKTUALIZACE => ZVOLTE, JAK SE MAJÍ INSTALOVAT BUILDY PREVIEW"

a tady nastavte "RYCHLÝ", opakujte kontrolu aktualizací. Pokud máte nastaveno na "POMALÝ" bude se Vám jako poslední instalovat sestavení 10049.

Windows Update Fast

CO OBSAHUJE NOVÉ SESTAVENÍ?

Nové aplikace poštovního klienta a kalendáře
V posledním sestavení (10049) náhle zmizel poštovní klient, ten se nyní navrátil spolu s aplikací kalendáře. Nový poštovní klient je velmi přehledný a kdo je zvyklý používat MS Outlook ho jen uvítá.V emailovém klientu nalezneme klasické rozložení MS rozložení do tří sloupců (Přehled položek, přehled emailů, vlastní email).email uvodniKlient má klasické ovládání myší, ale je zde i možnost zapnutí ovládání pomocí gest jako například potažení prstu do prava nebo do leva můžeme nadefinovat tyto možnosti jako jsou nastavení příznaku, přesunutí emailu, smazání emailu, označení jako přečtené/nepřečtené.
 
Psaní emailu využívá klasických možností aplikace MS Word díky čemuž lze snadno vkládat obrázky, tabulky nebo měnit barvu písma a pozadí. Myslím, že dnes naprosto běžné, ale MS toto v officiálním popisu vypichuje jako přínosnou změnu :-). Osobně mně přišlo skvělé že, kolonka odesílatele, je propojena s Vašimi kontakty, které máte uloženy ve svém Microsoft účtu (LIDÉ) a jako já si je sychnronizujete mezi PC/Notebookem a telefonem, případně cloudem. Bohužel zde mne zarazil malý detail. Funguje, až po zadání minimálně prvního písmene komu chcete psát (naštěstí je jedno zda se jedná o jméno či přijmení). Chybí mi zde možnost nahlédnutí do celého adresáře. Snad se toto zlepší a nebudeme nuceni otevírat další aplikaci.
 
Poštovního klienta lze propojit s emailovými účty jako Exchange, Office 365, Google, iCloud, Pop3, Imap, Active Sync. Dále MS uvádí "další populární účty!". Ty jsem bohužel v nastavení nenašel, ale je jasné, že za tento produktový text skovává vše co lze připojit pomocí POP a IMAP což je dnes v podstatě skoro všechno.email nastaveniDruhou aplikací je kalendář. Kalendář je velmi podobný tomu, který známe z MS Outlook a nenašel jsem zde nic zvláštní. Snad jen, že ho lze propojit již s výše uvedenými účty a dokonce i s Facebookem. Změna aplikace kalendáře sebou nese i grafickou změnu rychlého kaledáře, který máme v TASKBARU. Bohužel oběma aplikacím musím vytknout jednu věc, která se mne opravdu nelíbí. To je přepínání poštovního klienta a kalendáře. Toto přepínání neprobíhá v rámci jedné spuštěné aplikace, ale při přepnutí se z poštovního klienta do kalendáře dojde ke spuštění další aplikace, takže ve finále máte spuštěné dvě nezávislé aplikace. Důvodem je prý rychlé přetahování mezi poštovní klientem a kalendářem.calendar

Start, hlavní panel a akční centrum

První co mne osobně velmi rozhořčilo v nabídce start, bylo přebarvení všech dlaždic na modrou barvu. (je možné, že to je pouze můj individuální problém, neměl jsme možnost zatím porovnat s jinou instalací). Proč mně toto pobouřilo? Napřiklad při nastavení dlaždic MS Word a MS Excel jsem se mohl rychleji orientovat podle barev, Excel = zelená, Word = modrá atd... a to bohužel nyní nemohu, na ergonomii ovládání mně toto velmi zklamalo.  Nabídka start a hlavní panel mají nyní nastavenou průhlednost. Nejdříve jsem si říkal proč? A pak mi to došlo. Nové můžeme měnit velikost nabídky START a přizpůsobit si ji skoro jako klasický start ve Windows 7 a nižších systémech Windows. Opět malé bohužel. Můžeme si měnit velikost nabídky START, ale bohužel ne její pozici. Pozice se nachází stále vlevo a přichytává se k levému dolnímu rohu.

 (pokud toto nastavení zůstane ve finálních Widnows 10 bez této možnosti tak si osobně myslím, že nebude změna velikosti využívána, protože na Windows 8.1 jsme si, už asi všichni zvzkli, a nebude se nám to chcít měnit). Díky této možnosti, se muselo přesunout ovládací pole napájení pro vypnutí, hybernaci, režim spánku do levé dolní části. (také si na to těžko zvykám, zvyk je bohužel železná košile). Nastavení průhlednosti je funkční i pro akční centrum

Další změny

Změna byla provedena v nastavení režimu tabletu. Nabídka start se otevírá stále směrem ven na hlavním panelu se nezobrazují spuštěné aplikace, aby na menších displejích byl pořádek. (lze využít a vyzkoušet i na stoplním pc/notebooku při přepnutí do režimu tablet). Spuštěné aplikace pak lze vyvolat klávesovou zkratkou ALT + TAB, nebo také přibylo na hlavním panelu nové tlačítko pro "ZOBRAZENÍ ÚLOH". Společnost Microsoft nakonec splnila vše co slibovala ohledně virtuálního desktopu, který jsme zmiňoval v minulém článku viz. WINDOWS 10 - VIRTUÁLNÍ PLOCHY. Změnami také prošla Cortana a Spartan.

Opravené chyby

  • opraveno indexování nových emailů v aplikaci Outlook
  • opraveny problémy se spouštěním Hyper-V
  • Již lze vytvářen nové univerzální aplikační skupiny v programu Visual Studio
  • Opraveny oblíbené položko v projektu Spartan

Známé chyby v tomto sestavení

  • Z nabídky start nelze spouštět některé 32bitové aplikace standartním způsobem, ale pouze spustit v režimu správce (alternativním řešením je také připnutí těchto aplikací na hlavní panel)
  • Po aktualizaci dojde k odepnutí aplikací Spartan a Windows store z nabídky start, je potřeba je znovu připnout
  • Windows mail a kalendář mají v tomto sestavení problém, že duplikují položky. Lze pomocí windows store provést aktualizaci na vyšší build a tím se problém odstraní
  • Existuje známý problém kdy při přihlášení/odhlášení dochází k zobrazení pouze černé obrazovky s kurzorem. Oprava je plánována a bude distribuována pomocí Windows Update. (ano stává se to relativně často)
  • Při minimalizaci aplikace pro přehrávání audia dochází k jejímu zastavení

Další novinky, změny a chování nadále zkoumám a brzy určitě bude další článek.

 

 

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich