RSAT pro Windows 10 ke stažení - INFORMAČNÍ STRASTI

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 100% (7 Hlasů)

Rsat je po dlouhém čekání konečně k dispozici i pro Windows 10!!!

Uf, to byla dlouhá čekací doba. Konečně se v Microsoftu smilovali a seslali nám Remote Server Administration Tools for Windows 10 (RSAT). V nočních hodinách byl uvolněn Windows Server 2016 Technical Preview 3 a zároveň s ním nástroj pro vzdálenou správu serveru pro Windows 10. Stahovat můžete přímo ze stránek společnosti Microsoft z níže uvedeného odkazu.

Pro staženi instalačního balíčku klikni na níže uvedený odkaz

Rsat pro Windows 10

Ke stažení je verze pro 32 i 64 bitový operační systém Windows 10. RSAT je podporován pouze ve verzích Professional a Enterprise. Nelze jej instalovat do Windows 10 Home (jak je to zatím s ostatními edicemi není oficiálně oznámeno). V popisu instalace je informace, že RSAT pro Windows 10 jsou pouze v anglickém jazyce (než jsem si to přečetl, spustil jsem instalaci a ta běží zatím v češtině).

RSAT-Microsoft pages Download
RSAT

Instalační požadavky

Dle instalačních požadavků je před instalací provést tyto kroky:

  • Důležité: Odinstalovat všechny starší verze nástrojů RSAT, včetně preview. Pokud jste provedli upgrade na Windows 10 ze staršího systému ve kterém byly nainstalované nástroje RSAT je potřeba je také odstranit.
  • Pro správu Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 nebo Windows Server 2012 R2 bude nutné doinstalovat některé aktualizace (v dokumentaci zatím nejsou specifikovány)
  • Před instalací do systému Windows 10 je potřeba nainstalovat Anglický jazykový balíček a nastavit region na Spojené státy.

instalace

Po spuštění instalačního balíčku, který je distribuovaný v souboru .msu (Microsoft system Update) zjistíme, že se vlastně jedná o aktualizaci systému. Její označení je KB2693643. Instalace probíhá velmi jednoduše a to objevením licenčního ujednání a následné potvrzení samotné instalace. Na konci bude vyžadován restart.

rsat-installRSAT-installer

Po instalaci se nám objeví mezi ostatními aktualizacemi. Pokud bychom chtěli nástroje odebrat, bude nám stačit tuto aktualizaci odinstalovat. (K přehledu instalovaných aktualizací se dostaneme "Ovládací panely → Programy → Programy a Funkce → Nainstalované aktualizace")

windows-hotfix

Po instalaci

Zjistíte, že nejsou dostupné tyto nástroje:

  • DHCP Tools (není dostupný dhcpmgmt.msc, ale jako jeho eqivalent jsou k dispozici Powershell cmdlety)
  • Network Policy Server Tools (NPS bude obsažen, v dalších verzích)
  • Routing and Remote Access Tools (Nelze použít pro vzdálenou správu)

Zajímavé, ale je, že i přesto, že jsem nedodržel instrukce potřebě nainstalovat jazyk a také přes infomraci o tom, že balíček je pouze v AJ se mně se RSAT naistaloval v češtině a zdá se že funguje. Co na to mám říci? Snad jen :-) Příjemnou změnou proti předchozím verzím je, že po dokončení instalace není potřeba moduly pro správu aktivovat v "Programy a Funkce". Aplikace nalezneme v "nabídce start" a také se na jejich zástupce můžeme podívat ve složce "C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Administrative Tools".

appdata rsat-icon control-panel

Užijte si nové RSAT bez velkých IT nervů :-)

WINDOWS 10
„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich