KMS SERVER - ÚVOD DO PROBLEMATIKY LICENCOVÁNÍ - INFORMAČNÍ STRASTI

Ikona článku
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 92% (5 Hlasů)

Produkty společnosti Microsoft mají nespočet možností licenčních programů a na jejich základě jsou různé způsoby aplikování licenčních klíčů k zajištění provozu daného systému nebo aplikace.

Licencování společnosti Microsoft vychází ze třech základních forem.

Možnosti licencování

 • Licence OEM

  – Tuto variantu pořídíte pouze s novým počítačem, případně serverem. Licence je pevně vázána na hardware. V okamžiku kdy zařízení je již neopravitelné nebo z jiného důvodu vyřazené, přicházíte i o tuto licenci.
 • Krabicová licence – tato licence je určena výhradně pro koncové zákazníky (pořízení do 5ks). Tato licence je již přenositelná a nezaniká v případě vyřazení hardware, ale je podmínkou odstranit původní instalaci než provedete instalaci (registraci) znovu.
 • Multilicenční programy – díky této formě můžeme nakupovat hromadné licence a získat další výhody, které plynnou z hromadného použití a nákupu licencí společnosti Microsoft. Společnost Microsoft také nabízí různé formy financování, podle dané potřeby organizace. Multilicenční programy jsou od pěti ks licencí.

ZÁKLADNÍ STRUKTURA A PŘEHLED MULTILICENČNÍCH PROGRAMŮ

SMALL BUSSINES sektor:
(do 250 počítačů)
 • Open Licence
 • Open Value
 • Open Subscription
 • Microsoft Online Services 

MIDSIZE and LARGE BUSINESSE:
(Nad 250 počítačů)

 • Enterprise Agreement
 • Microsoft Product and Services Agreement
 • Select Plus

Speciální kategorií je SOFTWARE ASSURANCE. Zjednodušeně řečeno se jedná o doplňkový balík k danému licenčnímu programu. SA má svá zvláštní specifika a pravidla, a nelze jej získat ke každému modelu licencování. (občas si myslím, že se v tom nevyzná ani MS). Výhody programu SA jsou různé. Hlavním tahákem proč si pořizovat SA je například možnost bezplatných aktualizací na daný produkt. SA je časově omezeno, ale dá se prodlužovat v podstatě do nekonečna.

Proč si v praxi pořizovat SA? Pokud si dnes pořídím Windows 8.1 v počtu 100ks s SA na tři roky tak budu mít možnost zdarma přejít na všechny verze operačního systému, které budou následovat pod Windows 8.1. tudíž blížící se Windows 10, Wíndows 12 atak dále, dokud bude SA placeno. Více informací k licenčním programům naleznete zde

Způsoby aplikování licencí

Díky výše uvedenému se dostáváme před problém s aplikováním a aktivováním licenčních klíčů. Abychom to neměli jednoduché tak v podnikovém prostředí narazíme na níže základní možnosti správy.

 1. OEM nebo krabicová licence lze zaregistrovat pouze způsobem Get Genuine Kit (GGK). To znamená, že musíte licenci zadat na každém zařízení, kde je nalepen štítek ověřit pomocí internetu nebo telefonního hovoru s robotem proti společnosti Microsoft. (tento postup je zdlouhavý, otravný a ne vždy se vše povede jak má). Ale oproti této metodě máme štěstí a Microsoft nám dal níže uvedené.
 2. Jednou z možností multilicenčního programu jsou  klíče MAK. Těchto klíčů máme k dispozici stejně jako zakoupený počet licencí. Při použití, klíče se nám klíč na licenčním portálu odečte z celkového počtu. To znamená, že když budeme často reinstalovat PC tak nám klíče dojdou. Není potřeba se ničeho bát, stačí napsat do společnosti Microsoft a oni nám vygenerují nové. (ze zkušeností můžu říct, že bych znovu zažít nechtěl). Tento klíč se chová stejně jako klíč OEM nebo krabice => nainstaluje se, zaregistruje se a již se s ním nic neděje. Teď si říkáte, že zde není žádný rozdíl oproti bodu 1. Ale je. Tyto klíče můžeme spravovat pomocí nástroje Volume Activation Management Tool (VAMT). Jedná se o jednoduchou aplikaci, která slouží jako PROXY brána licenčních klíčů. Zajišťuje přehled nad použitými klíči MAK a usnaďnuje nám práci se zadáváním klíčů a aktivací. VAMT toto udělá za nás. VAMT se dá nasadit v různých scénářích viz.

KMS-maps.jpg 

 1. Další možností jsou multilicenční klíče KMS. KMS licenční klíč nám stačí jeden proaktivaci všech počítačů ve společnosti a můžeme je aktivovat stále do nekonečna. Zní to dobře, ale má to své ALE:
 • Díky tomu, že můžeme pomocí KMS provádět neomezený počet aktivací se nám stane, že velmi rychle přijdeme o přehled počtu licencí. Je nezbytnou nutností KMS doplnit o nějaký produkt ASSETT MANAGEMENTU, který se nám bude starat o SW audity a upozorní nás, že nemáme licencování v pořádku.
 • KMS klíče jsou koncipovány takto. Klíč nahrajete na server ze kterého uděláte takzvaný KMS server. Aktivace, zařízení pak funguje proti tomuto KMS serveru, který komunikuje se společností Microsoft. Zde je relativně velké omezení KMS klíče a je před nasazením se nad tím hluboce zamyslet. Jedná se o to, že zařízení musí jednou za 30dní kontaktovat KMS server ke kterému patří a který mu prodlouží žádost o dalších 30 dní. Pokud se takto nestane budou produkty licencované metodou KMS degradovány do stavu nelicencováno a SW bude nelegální. U počítačů u kterých víme, že nejsme schopni zajistit přístup ke KMS serveru v daném časovém intervalu by jsme měli raději nasazovat klíče MAK
 • KMS licence jsou po RODINÁCH operačních systémů. Setkáme se stím, jako označením klíče KMS_B, KMS_C. Jedná se o označení, že klíče jsou funční pouze pro skupinu ENTERPRISE SERVERŮ, nebo jenom pro STANDARD. Existují také klíče které je možné použít pouze pro rodiny operačních systémů.
 1. WINDOWS 2008       +  WINDOWS VISTA
 2. WINDOWS 2008       +  WINDOWS 7
 3. WINDOWS 2012       +  WINDOWS 8
 4. WINDOWS 2012 R2  +  WINDOWS 8.1
 • KMS server není aktivní, ihned po instalaci, ale má inicializační událost. Začne nám zařízení aktivovat, až když jsou v něm zaregistrovány dané počty zařízení. Ty jsou:
 1. WINDOWS SERVER         5KS
 2. WINDOWS CLIENT         25KS 
„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain